niedziela, 29 września 2013

Tour de Kalonka

Tydzień temu Koloreczek wybrał się na prawdziwy rajd - na Tour de Kalonke. Przeczytajcie jego wspomnienia z tego fajowego dnia. Na rajd zabrała go niezawodna ciocia Marika i wujek Marcin. Dziękuję im za opiekę nad Młodym :)

Od rana było już wielkie szykowanie, ciocia na marsz, a wujo na rajd rowerowy. Buty cioci i plecak który nosiliśmy w czasie wycieczki. Na starcie każdy dostał wodę, mapę i przypinkę :)Poznałem nowego kolegę Szymona, który brał udział w rajdzie rowerowym dla dzieci. Przejechał cały rajd samodzielnie na swoim rowerze.W czasie marszu Pani przewodnik opowiadała o Łódzkim Parku Wzniesień, co możemy tam spotkać i kogo. Mówiła o poszanowaniu parku i nie niszczeniu niczego. Część parku jest rezerwatem i jest on pod ochroną. Widziałem grzyby których nie wolno  jeść i spotkałem Żabola. Widziałem też mokradła :)

A na mecie spotkałem wuja Grześka który był na czarnej trasie rajdu rowerowego, takiej najtrudniejszej i wrócił trochę brudny.
Na koniec dostaliśmy jeszcze zalewajkę która była pyszna i bardzo zadowolony z dnia wróciłem do domu :)

Dziękuję cioci i wujkowi za opiekę i super dzień!


niedziela, 22 września 2013

Budżet Obywatelski

W Łodzi jest teraz wielkie poruszenie. Absolutnie wszyscy mówią o Budżecie Obywatelskim
Każdy z mieszkańców mógł napisać projekt o czymś co jest dla niego ważne w Łodzi. W sumie zostało złożonych 762 wnioski. To bardzo dużo!
Teraz trwa drugi etap: głosowanie na projekty! Wnioski, które złożyli mieszkańcy naszego miasta są bardzo różne. Dotyczą organizowania wydarzeń kulturalnych, stawiania pomników, budowania parkingów, chodników, boisk, stawiania ławek, oświetlenia, dróg rowerowych, przewodników po Łodzi, Internetu i wielu innych spraw.
Dla mnie najważniejszy jest jednak jeden projekt, który napisałem razem z mamą i jej przyjaciółmi. Projekt dotyczy najstarszego placu w mieście - Starego Rynku. Nazywa się NOWY/STARY/RYNEK i zakłada remont tego miejsca: wymianę kostek na ładniejsze, wstawieniu ławek, zrobieniu lepszego oświetlenia, posadzeniu drzew, stojaków rowerowych. W projekcie napisaliśmy też o konkursie na projekt, chodzi o to, żeby ktoś mądry zaprojektował to miejsce na nowo.
Teraz na Rynku jest pusto i smutno, dzięki naszym głosom możemy to zmienić. Głosowanie w Budżecie Obywatelskim jest bardzo proste. Można to zrobić przez stronę internetową: 
http://budzet.dlalodzi.info/zaglosuj/ lub w wyznaczonych do tego miejscach lub za pośrednictwem poczty.
Jeżeli podoba Ci się nasz pomysł i chcesz, żeby to miejsce znowu było pełne ludzi, zieleni i pozytywnej energii wybierz wniosek o numerze L 0143, znajdziecie go na liście zadań ogólnomiejskich, na 12 stronie, pozycja porządkowa 112. NA RYNEK GŁOSUJ!Mój nowy kolega wie na co zagłosuje :)Pamiętajcie, że możecie oddać 5 głosów na projekty ogólnołódzkie i 5 na dzielnicowe. A można głosować tylko raz! Warto się zapoznać ze wszystkimi pomysłami (O TU) i wybrać te, które wydają nam się najważniejsze, zarówno dla Łodzi, jak i dla naszego najbliższego sąsiedztwa.
Żeby zagłosować trzeba mieć skończone 16 lat i mieszkać w Łodzi. Głosowanie jest bardzo proste, głosowałem z mamą i babcią i zajęło nam to może 10 minut! Z jednego komputera może głosować więcej niż jedna osoba, bardzo to ułatwia sprawę :)
TU JEST FORMULARZ GŁOSOWANIA: Pokażmy, że zależy nam na Łodzi! 

PODAJCIE DALEJ!

niedziela, 15 września 2013

Pieszo i na rowerze 2013

Ale to był weekend! Działo się tyle, że nie wiem od czego zacząć. Może od początku.
Wczoraj Koloreczek musiał wstać bardzo wcześnie, przed 5 rano! Ale powód był bardzo ważny - VI Rajd Długodystansowy "Setka po łódzku"! Ja brałem udział w tym rajdzie w ubiegłym roku - Pieszo i na rowerze. Teraz przyszła kolej na Młodego :) Cel był prosty: 50 km w 12 godzin! I udało się! Koloreczek szedł z tatą i  wujkiem Piotrkiem. Chłopaki mięli super zabawę i osiągnęli ogromny sukces. Jestem z nich bardzo dumy :)

Miejsce startu było w tym roku w Pabianicach.Koloreczek miał swoją kartę startu :)Organizatorem tego rajdu jest Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich w Łodzi.Na trasie były specjalne punkty, gdzie można było odpocząć, napić się czegoś ciepłego i pogadać o trasie.Trzeba było podbijać karty, dzięki temu organizatorzy mięli pewność, że przeszło się całą trasę. 


Po drodze spotkało ich wiele atrakcji i pięknych widoków. To jest miejsce lądowania samolotu, który został zestrzelony na początku II wojny światowej. 

Flaga PTTKu.Były tez piękne konie, które bardzo chciały się ze mną zaprzyjaźnić. No i mój przyjaciel Wilk, którego poznałem na wakacjach w Jaworkach. 
Na koniec Koloreczek, tata i wujek dostali dyplomy i medale. "Setka po łódzku" to bardzo trudny rajd, ale satysfakcja po jego przejściu jest niesamowita! Za rok też idę, tym razem na 100 km!Jak się domyślacie Koloreczek dzisiaj jest troszkę zmęczony, za to ja i mama od rana byliśmy pełni sił. Pojechaliśmy na wycieczkę rowerową po Łodzi filmowejPan Bartek, który oprowadzał nas dzisiaj był w doskonałym humorze!

Zobaczyliśmy nowy hotel Double Tree Hilton, na którym jest kadr z filmu "Zakazane piosenki", to bardzo stary film, z 1946 r., powstał on w Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi. Zobaczyliśmy też budynek Opus Film, w którym współcześnie robi się filmy i seriale.  
Potem pojechaliśmy do Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera, czyli Filmówki. Tutaj uczą się studenci, którzy potem pracują jako aktorzy, operatorzy kamer, producenci czy reżyserzy na całym świecie. 
Ciocia Marika jak zawsze wyglądała zjawiskowo pięknie!Potem pojechaliśmy na ulicę Tymienieckiego, tutaj była kręcona między innymi "Ziemia obiecana", film który koniecznie musicie zobaczyć jeżeli interesujecie się Łodzią. Powstał on w Łodzi, nie tylko na Księżym Młynie, ale tez np w Manufakturze, w pałacu Poznańskiego, w Akademii Muzycznej czy na Piotrkowskiej. 
Jak zawsze na wycieczce można było poznać fajne osoby, to ciocia Ania, która przyjechała specjalnie z Warszawy, żeby poznać Łódź! Ciocia jest bardzo mądra, mówiła dużo ciekawych rzeczy i fajnie, że ją poznałem :)Namawiam Was jeszcze do polubienia na Facebooku strony NOWY/STARY/RYNEK
Już za tydzień będziecie mogli oddać głos w głosowaniu na projekt w Budżecie Obywatelskim. Będę Was namawiał bardzo, żebyście zagłosowali na projekt L O143, mówi on o remoncie Rynku Starego Miasta. Dzięki nam może być tam pięknie i kolorowo! Po takim weekendzie idę pooglądać jakiś film, który powstał w Łodzi. Może "Kingsajz"?

niedziela, 8 września 2013

Mixer i Lunapark

W ten weekend w Łodzi odbył się Mixer Regionalny Łódzkie 2013.  Impreza odbyła się w Atlas Arenie, dookoła której byli wystawieni twórcy regionalni. Było bardzo dużo jedzenia, najbardziej smakowały mi brzoskwinie i twarożek. Byli też rękodzielnicy i inni artyści. 


Bardzo podobały mi się pszczoły, które robią miód. Fajne też były dynie i arbuzy w kwiatowe wzory, ale ktoś miał talent!Na Mixerze było bardzo dużo ludzi, były też koncerty, chciałem iść się pobawić, ale mama powiedziała, ze jestem za mały, a poza tym na Łąki Łan już byłem kiedyś, więc ma dla mnie niespodziankę. 
No i poszliśmy do Lunaparku!


Mama się bardzo śmiała, że to miejsce nie zmieniło się odkąd była w moim wieku, mnie się jednak bardzo podobały te wielkie karuzele!


Nie odważyłem się pojechać na Kolejce Górskiej, bałem się, że spadnę, ale patrzyłem na przejażdżkę mamy i wujka Marcina, wyglądali na nieźle rozbawionych!  

Byliśmy też w Zamku Strachów, ale nic a nic się nie bałem. Dzielny już jestem i duży!


Najfajniej jednak było na żółwiku. Jemu też się chyba podobało :)


I tak upłynął mi kolejny weekend w Łodzi. Jak zawsze dużo się działo i nic się nie nudziłem! Fajna jest ta nasza Łódź!